KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
PLZEŇSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Rokytce je 45 let

Osmého prosince soubor Rokytka oslaví 45. výročí
Letošní sezóna rokycanských folklorních souborů vyvrcholí 8. prosince slavnostním koncertem u příležitosti již 45. výročí jejich založení. V současnosti se v prostorách domu dětí a mládeže pravidelně schází více než stovka tanečníků, muzikantů a zpěváků od předškolních dětí až po dospělé. Díky souborům Rokytka, Sluníčko a Rokytička a jejich vynikajícím dudáckým kapelám získaly již tisíce diváků a posluchačů doma i v zahraničí povědomí o městě Rokycany, plzeňském regionu či České republice. Letos v září byl souboru udělen Diplom města Rokycany za rok 2012 a Boženě Auterské (in memoriam) Ocenění významné osoby města Rokycany za šíření jeho dobrého jména a příkladnou práci s dětmi a mládeží.

Původně dětský folklorní soubor při tehdejším okresním domě pionýrů a mládeže v roce 1967 založila Božena Auterská za podpory známého folkloristy Josefa Režného ze Strakonic. Soubor poprvé na veřejnosti vystoupil v Rokycanech 10. března 1968. Od roku 1971 se pravidelně schází lidová muzika, v prvních letech pod vedením houslisty, učitele a regionálního hudebního historika Františka Hyndráka. Kapela od roku 1973 hraje v tradičním dudáckém obsazení (housle, dudy, klarinety, kontrabas, příležitostně flétna a další nástroje) a kromě doprovodu tanečníků často vystupovala i samostatně a natáčela v rozhlasovém studu. V průběhu let se soubor rozrostl do mnoha věkových skupin a v jejich čele se vystřídala řada pedagogických i uměleckých osobností. Z dlouhé řady vedoucích tanečních složek lze kromě zakladatelky Boženy Auterské jmenovat Pavla Kantoříka, Janu Frühaufovou, Danu Maškovou, Alenu Hirschovou, Romanu Šlapákovou, Ivanu Šikovou, Václavu Michalovou, Miloslava Cíglera, Jaroslavu Cíglerovou, Jana Malíka, Zdeňka Vejvodu, Janu Petříčkovou a Kristýnu Mášovou. Z muzikantů vynikal především houslista a hudební skladatel Jiří Fišer. Dlouholetými vedoucími kapel byli také Jan Děd, Radek Chmelík, Miloslav Cígler, Jana Nejdlová a Zdeněk Vejvoda.

Soubor Rokytka a jeho dětské složky v Rokycanech pravidelně pořádají řadu zajímavých akcí, koncertů, soutěží či přednášek z oboru tradiční lidové kultury. Od roku 1988 každoročně pořádají komponované vánoční představení, sestavené z koled a adventního zvykosloví. V letošním roce soubor připravil již 21. ročník dětské soutěže ve zpěvu lidových písní. Od roku 1997 Rokytka pro veřejnost pořádá lednový Staročeský bál. Oceňovaná a širokou veřejností navštěvovaná jsou rovněž muzikantská setkání s názvem O dudách a dudácích, spojená s odborným seminářem, která se od roku 2002 pravidelně konají ve spolupráci s muzeem Dr. B. Horáka. V bohatém kulturním kalendáři města díky souboru nechybějí ani mnohé akce a zábavy pro děti.
Kromě mnoha evropských států rokycanské folklorní soubory účinkovaly na mezinárodních festivalech ve Velké Británii, Jižní Koreji či Indonésii. Muziky Rokytka a Sluníčko vydaly dva kompaktní disky s lidovými písněmi z Rokycanska, Plzeňska a jihozápadních Čech U Rokycan černej les (2000) a Pohlazení od Sluníčka (2011). Klub přátel tanečních souborů Rokyta, který slučuje všechny taneční i muzikantské složky, vydal dva zpěvníky Co se zpívalo na Rokycansku (1996) a K Rokycanům cesta zlatá (2011).
Rokytka, soubor písní a tanců
Na dvou slavnostních koncertech k letošnímu souborovému jubileu se 8. prosince v rokycanské sokolovně od 14 a od 17 hodin představí kromě současné Rokytky, Sluníčka, Rokytičky, skupiny předškoláků a tří lidových muzik také desítky bývalých členů v hledišti a po letech i na jevišti.
Léta prožitá v rokycanských folklorních souborech nás spojují, stejně jako láska k lidové muzice a tancování či úcta k našim předchůdcům, zakladatelům souboru i ke kultuře našich předků. O tom všem bude jistě i letošní výroční koncert. Jste srdečně zváni.

Jana Frühaufová
mobil: +420 732 919 244
e-mail: jana.fruhaufova@post.cz
web: www.slunicko-rokycany.eu
Městská knihovna
337 01 Rokycany
web: www.rokycany.cz

Zveřejněno 18.11.2012 v 00:15 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba